خانه / سبک زندگی / خانه داری / نکات ریز خانه داری-شماره8

نکات ریز خانه داری-شماره8

فرش و نگهداري از آن

carpet-sabajoon.com

براي تشخیص فرش اکرولیک از پروپلین:

براي این کار می توانید از دو انگشت خود استفاده کنید. لاي فرش را باز کنید و به نخهاي فرش نگاه کنید. اگر نخ فرش تاب داشته باشد. مطمئن باشید که جنس نخ فرش اکرولیک است و اگر نخ فرش تاب نداشته باشد و مانند پشم باشد جنس فرش پروپلین است. یعنی درصد پلاستیک آن بالا است، همیشه سعی کنید فرشی را تهیه کنید که جنس آن اکرولیک باشد.

چند نکته در مورد فرش:

اولاً هر دو روز یکبار فرشها را باید جارو کنید و هر هفته یکبار کیسه اي را که براي فرش گذاشته اید خیس کنید و کاملاً روي تمام قسمتهاي فرش بکشید. تا اگر در این هفته کثیف شده است، تمیز شود و هر سال یکبار هم باید فرشها راکاملاً بشویید.

اشیاء سنگین روي فرش:

اگر اشیاء سنگینی را براي مدت طولانی روي فرش گذاشته اید و حال جاي اشیاي سنگین گود افتاده است نگران نباشید این مشکل را می توانید با بخار آب حل کنید. به این صورت که کتري را روي اجاق گذاشته تا بجوش آید و حالا بوسیله ي شیلنگ 1 متري بخار را به قسمت مورد نظر برسانید و بعد از آن برس بزنید. پرز فرشها به حال اول خود بر می گردند.

لکه ي شربت روي فرش:

اگر شربت روي فرش ریخت، ابتدا با قاشق شربتها را جمع کنید، سپس یک اسفنج را خیس کنید و به محل مورد نظر بکشید. این کار را می توانید چند بار تکرار کنید. اگر دیدید که با این کار لکه ي شربت کاملاً از بین نرفت، محلولی از الکل و سرکه به نسبت مساوي تهیه کنید و روي لکه بکشید، تا لکه کاملاً تمیز شود. سپس با اسفنج مرطوب دوباره جاي لکه را پاك کنید.

لکه ي میوه و آبمیوه روي فرش:

براي از بین بردن لکه ي میوه یا آبمیوه به این روش عمل کنید: ابتدا میوه یا آبمیوه را با قاشق جمع کنید. سپس اسفنج را در آب سرد فرو برده و به محل لکه بکشید. اگر پاك نشد با مقداري مساوي الکل و آب به محل لکه بکشید، سپس اسفنج مرطوب را روي لکه بکشید، پس از آن با شامپو فرش آن قسمت را تمیز کنید.

تمیز کردن فرش با شامپوي فرش:

ابتدا فرش را کاملاً جارو بکشید سپس مقداري از شامپو را با آب مخلوط کنید و خوب دستتان را در آب تکان دهید تا کاملاً کف کند، سپس برس نرم را داخل کف زده و به تمام سطح فرش بمالید. پس از آن بگذارید تا کف روي فرش کاملاً خشک شود، و کثیفی هاي فرش را در خود حل کند. و بعد با جاروبرقی کف هاي خشک شده را از روي فرش جمع کنید، خواهید دید که فرش شما کاملاً تمیز خواهد شد.

لکه ي قهوه روي فرش:

ابتدا اضافی قهوه را از روي فرش جمع کنید و بعد اسفنج را در آب و صابون فرو برده و به محل لکه بمالید. چند بار این کار را تکرار کنید. اگر لکه پاك نشد، می توانید از یک قاشق الکل و یک قاشق سرکه استفاده کنید و بر روي لکه بمالید و بعد از لکه زدایی کاملاً آن قسمت فرش را آبکشی کنید.

لکه ي چاي روي فرش:

ابتدا اضافی چاي را از روي فرش با قاشق جمع کنید. سپس اسفنج را که در آب و پودر لباسشویی زده اید روي لکه بکشید، سپس اسفنج دیگري را در آب نیمه گرم زده و به محل لکه بکشید و بعد هم با دستمال خشک، آن قسمت فرش را کاملاً خشک کنید.

لکه ي نوشابه روي فرش:

می توانید بر روي لکه ي تازه کمی نمک بپاشید و بعد اسفنج خیس را روي لکه بکشید و سپس با آب گرم بوسیله ي اسفنج آبکشی کنید.

لکه ي شیر بر روي فرش:

اضافی شیر را با قاشق از روي فرش جمع کنید، سپس در آب گرم پودر لباسشویی بریزید و با اسفنج روي لکه بکشید و بعد اسفنج را در آب گرم زده و محل لکه را پاك کنید.

براي جلوگیري از خوابیدن پرز موکت:

همانطور که میدانید، اگر یک جسم سنگین را روي موکت قرار دهید. در آن قسمت فرو رفتگی بوجود می آید. براي جلوگیري از فرورفتگی موکت باید یک تکه موکت بریده را زیر جسم سنگین قرار دهید و یا از تکه هاي سه لایی چوبی، حلبی یا پلاستیکی استفاده کنید اگر باز هم اثر فرو رفتگی بعد از برداشتن اشیاء باقی مانده بود به این روش عمل کنید:

یک حوله ي خیس را روي محل فرو رفتگی بگذارید و مدت یک روز بگذارید به همین حال باقی بماند. سپس حوله را برداشته کمی صبر کنید تا خشک شود، و بعد روي آن را برس بکشید تا پرزها به حالت اول خود برگردنند.

اگر گوشه ي فرش شما به طرف بالا ایستاده باشد:

براي از بین بردن این مشکل ابتدا پارچه ي پنبه ي یا حوله ي خیس را همان قسمت پهن کنید و روي آن تخته ي پلاستیکی مخصوص آشپزخانه قرار دهید و جسم سنگینی روي آن بگذارید. (مانند کتاب) بعد از 24 ساعت فرش به حالت اول خود بر می گردد و یا می توانید رختخواب خود را روي همان قسمت بیندازید و روي آن بخوابید تا آن قسمت فرش ترمیم شود.

شستن فرش و موکت:

براي شستن فرش به اینصورت عمل کنید، که ابتدا فرش را کاملاً خیس کنید. سپس روي تمام سطح فرش پودر ماشین لباسشویی بپاشید بعد از مدت چند ساعت بر روي فرش برس بکشید و بعد آبکشی کنید، اگر فرش شما 6 متري است بعد از آبکشی کردن آن را لوله کنید. سپس فرش را بصورت ایستاده کنار دیوار بگذارید، می بینید که به سرعت آب آن خارج می شود و بعد می توانید فرش را در جاي مناسب پهن کنید. تا خشک شود. و براي شستن موکت به هیچ عنوان از آب گرم استفاده نکنید. زیرا اگر بهترین موکت هم باشد استفاده از آب گرم موکت را از بین برده و موکت شما حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد. براي خشک کردن موکت می توانید از همان روش فرش 6 متري استفاده کنید.

آموزش خیاطی خانم سلحشور

درباره ی صبا جون

صبا جون
فوق لیسانس شیمی آلی هستم. به تدریس پاره وقت در دانشگاه مشغولم. زیبایی و هنر را دوست دارم. به شعر و ادبیات علاقه دارم. برای دوستداران زیبایی می نویسم... با کانال تلگرام صباجون همراه باشید. مجله اینترنتی بانوان ایرانی

همچنین ببینید

چه مدت می توان غذا را در فریزر نگه داشت؟

فریزر وسیله ای بسیار مفید برای هر آشپز و آشپزخانه ایست. چه مواد غذایی برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.