خانه / سبک زندگی / خانه داری / نکات ریز خانه داری-شماره11

نکات ریز خانه داری-شماره11

نگهداري و محافظت از وسایل خانه

محافظت از ساعت دیواري:

اگر دیدید که ساعت دیواري شما عقب و جلو می رود و علت آن تمام شدن باطري است، فوراً باطري ساعت را در آورید. زیرا اگر، باطري را از قسمت مخصوص باطري خارج نکنید، خواهید دید که به ساعت فشار می آورد و عقربه ي ثانیه گرد مرتب می خواهد کار کند و حرکت کمتري می کند و این عمل باعث خراب شدن ساعت می شود. در ضمن براي دوام ساعت بهتر است، هر دو ماه یکبار باطري ساعت را تعویض کنید.

نگهداري ماهی عید نوروز:

براي اینکه به ماهی قرمز شما آسیب نرسد همیشه با آب مستقیم لوله کشی آب ماهی را عوض نکنید بلکه 2-3 ساعت آب را در محیط بیرون قرار دهید. تا کلر آن ته نشین شود و بعد ماهی را داخل آب جدید انتقال دهید.

نگهداري ماهی قرمز براي مدت طولانی :

بعد از تمام شدن عید نوروز می توانید شیشه ي ماهی را در یخچال نگهداري کنید. با این عمل ماهی شما عمر طولانی خواهد داشت و حتی براي سال آینده هم می توانید از همان ماهی استفاده کنید.

گرفتن رطوبت کفش توسط روزنامه:

اگر روزنامه مچاله شده را داخل کفشی که مرطوب شده است قرار دهیم، هم رطوبت آن را می گیرد و هم مانع تغییر شکل آن می گردد.

استفاده از روزنامه در نگهداري بخاري:

اگر تابستان داخل بخاریها روزنامه مچاله شده قرار دهید از زنگ زدن آن جلوگیري می کند. البته در نظر داشته باشید که در زمستان ابتدا روزنامه ها را خارج کنید و سپس اقدام به روشن کردن بخاري کنید.

راهی براي امتحان کردن چرم خوب:

یک تکه نوار چسب را روي قسمتی از کفش یا کیف یا لباس چرمی که دیده نمی شود بچسبانید و با انگشت کمی روي آن بکشید. تا خوب بچسبد چند ثانیه صبر کنید و بعد به آرامی نوار چسب را از سطح چرم جدا کنید، اگر نوار چسب رنگی شده است چرم مورد نظر چرم خوبی نیست.

رفع تنگی کفش:

اگر کفشتان تنگ است زیاد از آن استفاده نکنید و براي گشاد شدن کفش از این روش استفاده کنید: یک عدد سیب زمینی خام را کاملاً بشوئید، البته با پوست، سپس آن را تکه تکه کنید و داخل کفش را از سیب زمینی ها پر کنید، سپس کفش را داخل کیسه پلاستیکی قرار داده و در آن را محکم ببندید. پس از یک شب می توانید سیب زمینی ها را از کفش تان خارج کنید می بینید کفش تان گشاده شده در حالیکه به کفشهاي شما هم هیچ آسیبی نرسیده است.

براق کردن کیف و کفش و دستکش چرمی:

براي براق کردن وسائل چرمی، مثل کیف و کفش و دستکش می توانید روي آن را پوست پرتقال بمالید و بعد با یک پارچه ي نرم آن را خشک کنید.

نگهداري کفشهاي چرمی:

کفش هاي چرمی وقتی خیس هستند نباید مدت زیادي به همان حال باقی بمانند. کاغذ هاي مچاله شده اي را داخل کفش قرار دهید و کفش را بطور وارونه بگذارید. تا ته آن که بیشتر از بقیه ي قسمتها خیس شده در معرض هواي بیشتري قرار بگیرد. کفش خیس حتماً باید بدور از هر نوع منبع حرارتی خشک شود تا شکل خود را از دست ندهد، واکس علاوه بر زیبایی محافظ کفش در مقابل رطوبت است و بصورت لایه اي روي کفش آن را در مقابل آب غیر قابل نفوذ می کند. پس توجه داشته باشید، در زمستان کفشهایتان را بیشتر واکس بزنید.

دستکش بادوام:

براي اینکه دستکش شما با دوام باشد دستکش را برگردانید و سرانگشتان آن را نوار چسب بزنید. با اینکار هم دستکشها بادوام تر می شوند و هم از شکستن ناخنهاي خانمها جلوگیري می شود.

نگهداري دستکش پلاستیکی:

براي اینکه دستکشهاي شما دوام بیشتري داشته باشد، می توانید از این روش استفاده کنید 2 عدد شیشه نوشابه یا شیشه آبلیمو را ایستاده روي کابینت قرار دهید، سپس هر کدام از دستکشها را داخل شیشه کنید. بصورتی که دستکشها بصورت ایستاده قرار بگیرند به این ترتیب تمام آب اضافی دستکش از پایین خارج می شود و باعث با دوام شدن دستکشها می شود.

نگهداري از گیره هاي لباسی:

اگر گیره لباسی از جنس پلاستیک است، همان طور که می دانید. بر اثر نور آفتاب گیره ها زودتر از بین می روند و حالت شکننده به خود می گیرند. براي با دوام شدن گیره ها می توانید یک کیسه ي پارچه اي بدوزید و قسمت بالاي آن را یک تکه کش یا نوار پارچه اي قرار دهید و وقتی که از گیره ها نمی خواهید استفاده کنید، گیره ها را داخل کیسه بگذارید و یک گوشه طناب گره بزنید. با اینکار آفتاب به گیره ها نمی خورد و در اینصورت گیره ها دوام بیشتري پیدا می کند.

برطرف کردن پرزهاي اضافی بر روي لباس:

بخاطر پرزهاي روي لباستان نگران نباشید، از تیغ هاي ریش تراش که قبلاً استفاده شده و می خواهید دور بریزید استفاده کنید می توانید با کشیدن ریش تراش به طور آهسته بر روي لباس پرزهاي اضافی را از بین ببرید. در ضمن در نظر داشته باشید، اگر لباسها را مرتب اتو کنید هرگز پرز نمی گیرند.

آموزش خیاطی خانم سلحشور

درباره ی صبا جون

صبا جون
فوق لیسانس شیمی آلی هستم. به تدریس پاره وقت در دانشگاه مشغولم. زیبایی و هنر را دوست دارم. به شعر و ادبیات علاقه دارم. برای دوستداران زیبایی می نویسم... با کانال تلگرام صباجون همراه باشید. مجله اینترنتی بانوان ایرانی

همچنین ببینید

چه مدت می توان غذا را در فریزر نگه داشت؟

فریزر وسیله ای بسیار مفید برای هر آشپز و آشپزخانه ایست. چه مواد غذایی برای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.