خانه / مد و زیبایی / الگوهای خیاطی / نکات مهم خیاطی-شماره1

نکات مهم خیاطی-شماره1

sewing-tips-sabajoon.com

استفاده از آهن ربا در خیاطی:

همیشه در وسایل خیاطی خود یک آهن رباي کوچک داشته باشید تا هر موقع سوزن شما گم شد بتوانید بوسیله آهن ربا آن را پیدا کنید. با کشیدن آهسته آهن ربا بر روي زمین سوزن گم شده را می توانید پیدا کنید. در ضمن می توانید یک تکه آهن ربا را داخل جعبه ي سوزن ته گرد بیندازید. تمام سوزن ته گردها به آهن ربا می چسبد و از پخش شدن آن جلوگیري می کند. توجه داشته باشید هیچوقت بچه ها آهن ربا را جلوي تلویزیون رنگی نگیرند زیرا این کار باعث می شود رنگ تلویزیون از بین برود و به هیچ عنوان رنگ آن بر نمی گردد.

نخ کردن سوزن:

1- می توانید در یک قوطی فیلم عکاسی محلول آب و نشاسته آماده کنید و همیشه آنرا کنار چرخ نگه دارید و زمانی که خواستید سوزن را نخ کنید، نخ را درون این محلول فرو ببرید نخ سفت می شود و به راحتی وارد سوراخ می شود.

2- یک سیم بسیار نازك انتخاب کنید آن را دولا کرده و نخ را وسط آن قرار دهید این سیم باریک دولا شده را داخل سوراخ سوزن فرو ببرید و از آن طرف نخ را خارج کنید.

اگر چرخ شما کار نمی کند:

اگر به سر چرخ رفتید و دیدید که چرخ شما کار نمی کند. قبل از اینکه آنرا به تعمیرگاه ببرید، یک بررسی کوتاه از آن انجام دهید. تسمه آنرا نگاه کنید. ممکن است نخ به دور آن پیچیده شده باشد و مانع حرکت تسمه شود. در این صورت با قیچی نخها را از تسمه جدا کنید در این زمان چرخ مجدداً بکار می افتد.

قرار دادن دوك بر روي چرخ:

اگر می خواهید به جاي قرقره از دوك استفاده کنید، ابتدا یک لوله ي خودکار بر روي محل قرار گرفتن قرقره قرار دهید. سپس دوك را روي لوله خودکار بگذارید و حتی می توانید ابتدا یک قرقره را در جاي خود قرار دهید. سپس دوك را روي قرقره بگذارید با اینکار براحتی می توانید خیاطی کنید.

جا دکمه آسان:

اگر می خواهید جا دکمه به راحتی شکافته شود (منظور چاك زدن آن است) دست تان را آغشته به محلول نشاسته و آب کنید و به همان قسمت جا دکمه بکشید، به راحتی برش می خورد. در ضمن می توانید دندانه هاي درشت شانه را زیر جا دکمه قرار داده و راحت روي آن را با یک تیغ برش دهید.

یک نکته در مورد زیپ هایی که سخت باز و بسته می شوند:

اگر زیپ لباس شما سخت باز و بسته می شود از یک صابون خشک استفاده کنید به این صورت که صابون را روي دنده هاي زیپ بکشید تا راحت باز و بسته شود.

استفاده از یک لاك ناخن براي در رفتگی جوراب:

اگر در جوراب شما بر اثر در رفتگی سوراخی ایجاد شده بود و خواستید که در رفتگی بیشتر نشود از لاك ناخن استفاده کنید. به این صورت که اطراف سوراخ را لاك بزنید و حتی براي زیبایی می توانید بصورت نقشهاي مختلف مانند ستاره در آورید و همین عمل را براي زیبایی در جوراب دوم هم انجام دهید تا یک جفت جوراب مانند هم شود.

دوختن لباسهاي نازك:

براي اینکه وقتی لباسهاي نازکتان را دوختید چروك نشود از این روش استفاده کنید: یک تکه کاغذ در زیر پارچه قرار دهید و حالا درز لباس را چرخ کنید بعد از پایان کار کاغذ را از پشت لباس جدا کنید، مشاهده خواهید کرد که درز لباس صاف شده و هیچ چروکی هم ندارد.

عیب چرخ خیاطی:

اگر خواستید عیب چرخ خیاطی را بر طرف کنید، یک تکه پارچه را زیر چرخ قرار داده و چرخ کنید. حالا به پشت و روي پارچه نگاه کنید. اگر زیر پارچه خراب بود عیب از قسمت بالاي چرخ یعنی مسیر رد شدن نخ از بالا تا سوزن است آن را بررسی کنید و اگر قسمت روي آن خراب باشد. عیب از قسمت زیرچرخ مانند ماکو می باشد و حالا می توانید در رفع عیب چرخ اقدامات لازم را انجام دهید.

آهار دادن رومیزی هاي ابریشمی:

اگر می خواهید رومیزی هاي ابریشمی را آهار دهید و ژلاتین هم در دسترس ندارید، می توانید از نشاسته استفاده کنید. به این روش که بعد از شستشوي کامل در یک ظرف آب سرد و 2 قاشق نشاسته بریزید آب و نشاسته را مخلوط کنید و رومیزي خود را چند دقیقه داخل مایع قرار دهید. بعد از چند دقیقه رومیزي را خارج کرده و بر روي سطح صاف قرار داده یک پارچه ي سفید روي آن پهن کرده و اتو کنید.

چند نکته در مورد دکمه:

دوختن دکمه بخصوص براي لباس بچه ها راه و روشی دارد زیر در اثر عجله در بازو بسته کردن، سریعتر دکمه ها پاره و کنده می شوند بهتر است دکمه ها را به یک نوار پارچه اي کوچک یا تکه پارچه نخی چهار گوش بدوزید و بعد از قسمت پشت پارچه دکمه را درون محلی که سوراخ شده است و دکمه کنده شده را، فرو ببرید. بعد نوار نخی را از پشت با دست نگه دارید و آن را به پیراهن بدوزید و اطراف سوراخ را رفو کنید. این کار در صورتی است که دکمه کنده شده، پارچه را نیز کنده باشد. پس بهتر است از همان ابتدا دکمه را به این روش بدوزید تا استحکام بیشتري پیدا کند.

دوختن دکمه هاي صدفی:

براي دوختن این نوع دکمه ها بهتر است یک نوار چسب روي دکمه بچسبانید تا لیز نخورد و ثابت بماند. وقتی دکمه دوخته شد، نوار چسب را به آرامی از روي دکمه جدا کنید.

دوختن درز لباسهایی که پارچه هاي آنها ضخیم هستند:

اگر می خواهید لباسی را بدوزید که پارچه ي آن ضخیم است و سوزن به راحتی داخل پارچه نمی رود می توانید از یک روش ساده کمک بگیرید به این صورت که روي پارچه را صابون خشک بکشید با اینکار سوزن به راحتی داخل پارچه شده و خارج می شود و لباس شما به راحتی دوخته می شود.

یک نکته در مورد سوراخ کردن کمربند:

اگر کمر بند شما گشاد است و می خواهید سوراخ جدیدي روي آن درست کنید از این روش استفاده کنید. یک میله ي بافتنی را روي اجاق گاز گذاشته تا نوك آن گداخته شود. سپس با احتیاط روي کمر بند سوراخ ایجاد کنید.

همچنین ببینید:

Simply_Sewing_Issue_12_2015

آموزش خیاطی خانم سلحشور

درباره ی صبا جون

صبا جون
فوق لیسانس شیمی آلی هستم. به تدریس پاره وقت در دانشگاه مشغولم. زیبایی و هنر را دوست دارم. به شعر و ادبیات علاقه دارم. برای دوستداران زیبایی می نویسم... با کانال تلگرام صباجون همراه باشید. مجله اینترنتی بانوان ایرانی

همچنین ببینید

آموزش دوخت شلوار-شماره2

آموزش خیاطی انواع شلوار 2- الگوی شلوار با متد متریک الگوی جلو خط اتو : خطی …

یک دیدگاه

  1. با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.